Kategorie
Ciekawostki Porady

10 ważnych rzeczy, których możesz nauczyć dziecko w wieku 10 lat

Kiedy stajesz się rodzicem, bierzesz wielką odpowiedzialność za przyszłość swojego dziecka. Każdy chce, aby ich dzieci były życzliwe, uczciwe, współczujące i odważne. Jednak te cechy nie pojawią się znikąd. Dobre przykłady zachowania są kluczem do sukcesu. Wzięłam pod uwagę 10 rzeczy, które warto powiedzieć dziecku, zanim skończy 10 lat.

1. Zawsze bądź gotowy do samodzielnego stawienia się.

Niektórzy rodzice okazują większy szacunek nauczycielom lub innym osobom niż dziecku. Może to być przyczyną niepewności w przyszłości i niezdolności do obrony. Wyjaśnij swojemu dziecku, że szacunek jest ważny, ale konieczna jest także umiejętność obrony własnego punktu widzenia.

2. Jeśli nie rozumiesz, zadawaj pytania.

Zadawanie pytań jest absolutnie normalne. Lepiej zadać pytanie, niż udawać, że wszystko rozumiesz. Dzieciństwo to najlepszy czas, aby o tym wiedzieć.

3. Szanuj środowisko.

Jak często narzekamy na brudne i zaśmiecone ulice? Szacunek dla natury musi zaczynać się w domu. Zacznij od siebie, a następnie pielęgnuj tę cechę u swojego dziecka. Jeśli ty będziesz dbać o środowisko to twoje dziecko zacznie cię naśladować.

4. Powiedz swojemu nauczycielowi, że nie czujesz się dobrze.

Dziecko nie powinno bać się mówić o problemach zdrowotnych. Zdrowie jest ważniejsze niż stopnie czy gniew nauczyciela. Upewnij się, że twoje dziecko wie to na pewno.

5. Naucz się mówić „Nie”.

Naucz swoje dziecko mówić „nie” dorosłym, nauczycielom. Chcesz, aby twoje dziecko miało silną osobowość i naucz je tego, aby potrafiło odmawiać innym. Umiejętność mówienia „nie” przyda się w dorosłym życiu.

6. Nie rób czegoś, czego nie lubisz, aby komuś zaimponować.

Dzieci uważają, że popularność wśród przyjaciół jest bardzo ważna i starają się ją zdobyć za wszelką cenę. Wykorzystaj swój osobisty przykład, aby pokazać swojemu dziecku, że bycie uczciwym i szanowanym człowiekiem jest cenniejsze niż imponowanie na siłę innym osobom.

7. Wiedza jest ważniejsza niż stopnie.

Czasami rodzice są wściekli na oceny, które nie spełniają ich oczekiwań. Jednak dobra ocena nie zawsze oznacza dobrą wiedzę. Powinieneś nauczyć dziecko, że wiedza jest ważniejsza niż stopnie.

8. Powinieneś szanować zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Są równi.

Szacunek dla innych jest ważną cechą, którą dziecko powinno nabyć, w tym szacunek dla innych dzieci w tym samym wieku, niezależnie od płci.

9. Twoi rodzice nie są twoimi wrogami. Możesz poprosić ich o pomoc.

Stanie się przyjacielem dziecka nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli ma on własnych przyjaciół. Nie bądź zbyt nachalny. Pokaż, że można ci zaufać i staraj się unikać wrzasków oraz długich wykładów.

10. Nie bój się popełnić błędu.

Uczenie się na błędach jest rzadkim talentem. Ważne jest również, aby uczyć się na własnych błędach. Twoje dziecko nie powinno się bać popełnić błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *