Kategorie
Ciekawostki Porady

To nie są biedronki! Gdy je napotkasz to usuń je jak najszybciej z domu!

Na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że jesienią do Twojego domu zawitała biedronka… a to może nie być nic bardziej mylnego… Wydaje nam się, że to niegroźne stworzenie, które pomaga nam w walce np. z mszycami, a prawda okazuje się całkiem inna! Koniecznie przeczytaj artykuł poniżej!

To co jednak na pierwszy rzut oka wydawało nam się biedronką, to rzeczywiście chrząszcze (Harmonia axyridis), które nazywają się harlekinem lub biedronką azjatycką i tylko pochodzą z rodziny biedronek, a tak naprawdę nie są naszymi pożytecznymi biedronkami. Niestety jest to gatunek inwazyjny, który m.in. spożywa jaja naszych pożytecznych polskich biedronek. W dodatku strasznie szybko się rozmnażają i mogą żyć nawet 3 lata. Również ich wadą jest to, że często kąsają nas, czy nasze zwierzęta, wywołując reakcje alergiczne. Do głównych objawów zaliczamy: alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy. Po rozgnieceniu wydzielają bardzo nieprzyjemną woń, a dodatkowo zostawiają plamy, które trudno usunąć, więc najlepiej złapać je w pudełko lub wciągnąć odkurzaczem i jak najszybciej wywalić na dwór.

W naszych domach czy mieszkaniach najczęściej zobaczymy je jesienią, gdzie szukają one schronienia i ciepła w ciemnych zakątkach, a czasami wychodzą na światło dziennie. Tak więc jeśli tylko zobaczysz chociażby jednego osobnika, to usuń go jak najszybciej, bo za chwilę możesz mieć w domu całe ich skupisko, składające się nawet z tysiąca osobników!

Biedronki azjatyckie mogą występować pod wieloma postaciami i to w wielu kolorach. Mają one jednak nieco inny pancerzyk niż nasze biedronki, a także różnią się ilością kropek (pożyteczne biedronki mają 2 lub 7 kropek, pozostałe stworzonka mające inną ilość kropek, to najczęściej właśnie biedronka azjatycka). Niestety w przyrodzie nie mają one swoich wrogów naturalnych, dlatego ich wytępienie jest bardzo trudne.

Tak więc nigdy nie można się cieszyć na widok 'biedroneczki' w naszym domu, lecz trzeba poddać ją analizie, czy jest biedronką pożyteczną, czy szkodliwą! Podziel się tym artykułem ze znajomymi i ostrzeż ich przed biedronkami azjatyckimi!

Poniżej zdjęcie naszej polskiej, pożytecznej biedronki, do porównania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *