Kategorie
Porady Uroda Zdrowie

Kilka prostych porad jak dobrać idealne obuwie

Kupowanie butów dla kobiety to czysta przyjemność, można to porównać z prawdziwym talentem artystycznym. Wychodząc do sklepu, powinnaś mieć jasno określoną wizję tego czego szukasz i silną wolę, aby uniknąć zakupu butów, których nie potrzebujesz, a tylko Ci się podobają.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie obuwia?

  • Czy pięta oraz palce zachowują swój kształt. Kiedy przymierzamy nowe buty, a następnie je ściągamy powinniśmy zwrócić uwagę czy na naszej stopie nie pozostają trwałe deformacje, stopa powinna wrócić do swoich naturalnych kształtów bardzo szybko, w przeciwnym przypadku chodzenie w takich butach może stworzyć bardzo wiele niedogodności.
  • Kupuj buty w rozmiarze Twojej największej stopy. Bardzo wiele osób ma stopy o różnej wielkości, nie jest to bardzo duża różnica, ale jest ona odczuwalna szczególnie przy obuwiu. Dlatego powinnaś sprawdzić kilka par obuwia i dopiero wtedy podjąć decyzję w których czujesz się najbardziej komfortowo i pewnie.
  • Warto zwrócić również uwagę na elastyczność podeszwy. Weź jeden but w i spróbuj go złamać w części palców, jeśli elastyczność będzie niewystarczająca nasza stopa bardzo szybko może się męczyć i będzie temu towarzyszyć ból, nienaturalny chód.
  • Nie kupuj obuwia które ogranicza Twoją stopę w nadziei, że za jakiś czas będziesz w nich chodzić. Chodzenie w takich butach może doprowadzić do problemów z krążeniem krwi i funkcjonowaniu mięśni stopy. Ponadto buty bardzo szybko mogą stracić swój wygląda i się zniszczyć przez niedopasowanie stopy do ich formy.
  • Idealną porą na zakup obuwia jest późne popołudnie. Pod koniec dnia nasze stopy stają się lekko opuchnięte. Oznacza to, że para butów, która idealnie pasowała do Ciebie rano, wieczorem może powodować dyskomfort i problemy z poruszaniem się.
  • Staraj się zawsze sprawdzić wnętrze obuwia za pomocą dłoni. Wewnętrzna powierzchnia powinna być miękka, bez wyraźnych, twardych szwów. Wkładka powinna być elastyczna i łatwa w wymianie.
  • Przymierzane obuwie zawsze sprawdzaj na solidnej powierzchni, miękki dywan, który można spotkać w wielu sklepach obuwniczych może sprawić, że będziemy się czuć w nich komfortowo, a na płytkach lub chodniku będziemy odczuwać dyskomfort. Dlatego zawsze należy sprawdzić obuwie na twardej powierzchni.
  • Jeśli myślisz o zakupie butów na wysokim obcasie, różnica wysokości między palcami a pietą nie powinna być większa niż 9,5cm, a dopuszczalna odległość między nimi nie mniejsza niż 3 cm. Trzymając się tych wartości będziesz poruszać się naturalnie w takim obuwiu, ale oczywiście możesz eksperymentować.
  • Nasza stopa może zmieniać swój kształt z czasem, dlatego co jakiś czas powinnaś ją zmierzyć na nowo, szczególnie gdy kupujesz obuwie przez internet. Np. co dwa lata.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Próbując obuwia na wysokim obcasie ważne jest, aby nasza stopa była osadzona solidnie. Z czasem but się zużywa i powoduje ruch stopy do przodu, a to doprowadza do otarć na pięcie i palcach.

Jeśli kupujesz obuwie z futrzaną podszewką, pamiętaj że z czasem ulegnie ona zużyciu, a to doprowadzić do powstania dodatkowej pustej przestrzeni, która wpłynie na ruch stopy w bucie.

Gdy kupujesz obuwie zamszowe należy pamiętać, że ulega ono szybszemu zużyciu niż inne obuwie. Dlatego w sklepie powinnaś zwrócić szczególną uwagę czy stopa jest dobrze osadzona w bucie.

Jeśli buty mają wydłużoną część dla palców, powinna znaleźć się tam dodatkowa wolna przestrzeń ok. 1-2cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *