Kategorie
Zdrowie

Co powinieneś wiedzieć o morfologii krwi?!

Co to jest morfologia? Jest to badanie krwi mające na celu określenie ilości erytrocytów (krwinek czerwonych), płytek krwi i leukocytów (białych krwinek) i ich jakości. Standardowo pobiera się z żyły około 5 ml krwi do probówek w których znajduje się substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi. Gdy chcesz się poddać takiemu badaniu, nie możesz wykonywać wysiłku fizycznego i zbyt długo stać, tak samo na badanie powinno się przychodzić na czczo. Tego typu badania są zazwyczaj wykonywane profilaktycznie.

RBC czyli zawartość czerwonych krwinek w jednym mikrolitrze krwi. U kobiet powinno wynosić 3,5-5,2×106/µl natomiast u mężczyzn 4,2-5,4×106/µl. Czerwone krwinki mają dyskowaty kształt i odpowiadają za transport tlenu, który wdychamy do reszty komórek w naszym organizmie. W wyniku spalania komórkowego powstaje dwutlenek węgla, który również jest transportowany przez erytrocyty i dalej wydalany z naszego organizmu. Powstają w szpiku kostnym. Zwiększona liczba czerwonych krwinek najczęściej wynika z odwodnienia organizmu, niedotlenienia. Najczęściej może się z tym wiązać przebywanie na wysokościach, palenie papierosów, częstego zatrzymywania oddechu podczas snu, chorób płucnych, niektórych wad serca. Natomiast rzadziej nowotwór, czerwienica prawdziwa czy podczas leczenia steroidami.

Mniejsza ilość erytrocytów może wynikać z niedoboru któregoś z mikroelementów, czyli żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, różnych chorób przewlekłych (zakażenia, nowotwór lub choroby autoimmunologiczne) lub organizm jest przewodniony. Mniejsza ilość erytrocytów może wynikać również z hemolizy wrodzonej lub aplastycznej, czyli zbyt szybki rozpad erytrocytów.

Następnym wynikiem jest HCT czyli hematokryt, u kobiet norma to 37-47%, natomiast u mężczyzn 40-54%. HCT mówi o tym jaką objętość całej krwi stanowią same erytrocyty. Zwiększenie lub zmniejszenie tego wyniku może być spowodowane takimi samymi przypadłościami jak w przypadku krwinek czerwonych.


HB czyli hemoglobina – norma u kobiet wynosi 12-16 g/l a u mężczyzn 14-18 g/l dd. Jej spadek również zależy od tego samego co spadek ilości erytrocytów. Hemoglobina jest białkiem, które zawiera się w krwinkach czerwonych i odpowiada za transport tlenu. Dzięki jej występowaniu krew ma czerwony kolor.

Ponadto istnieją takie wartości jak MCH i MCHC, które kolejno oznaczają średnią zawartość hemoglobiny w krwince (norma 27-31 pg) i średnie stężenie hemoglobiny w krwince (norma 32-36 g/ dl). Badania te pozwalają określić ilość hemoglobiny w pojedynczej krwince czerwonej. Zmniejszenie tych parametrów wynika z niedoboru żelaza lub przez talasemię – choroba powodująca zmniejszenie syntezy hemoglobiny.

WBC czyli krwinki białe (norma 4000-10000/µl), są częścią układu odpornościowego, zwalczają patogeny (wirusy i bakterie). Zwiększenie ich ilości najczęściej wynika z zakażenia organizmu, rzadziej choroby nowotworowej (białaczka, chłoniaki) lub nie przyszliśmy na czczo na badanie krwi lub mieliśmy wysiłek fizyczny. Zmniejszenie natomiast może wynikać z początku infekcji lub po przebyciu ostrej grypy lub innej infekcji wirusowej. Rzadziej do zmniejszenia liczby krwinek białych dochodzi w przypadkach niedożywienia, chorób nowotworowych czy podczas zażywania niektórych leków.

PLT czyli płytki krwi (norma 150000-400000/µl) odpowiadają za krzepnięcie krwi, dzięki czemu chronią organizm przed nadmierną utratą krwi. Zaniżony wynik może wynikać z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, uszkodzenia szpiku kostnego, niektórych chorób czy uszkodzenia miejsca gdzie płytki krwi są produkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *