Kategorie
Zdrowie

Po czym rozpoznać nadczynność tarczycy?

Pamiętaj, że choroby tarczycy zazwyczaj są spowodowane przez nadczynność tarczycy i nie wszystkie objawy występują w tym samym momencie. Inne objawy będą miały osoby starsze a inne te młodsze. Nic nie wolno bagatelizować i jeśli coś jest Ci niejasne, zawsze możesz udać się do specjalisty, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Gdy masa Twojego ciała zbyt szybko spada, może to być jeden z objawów nadczynności tarczycy. Wieczny jedzenie pokarmów nawet w nocy i nieprzybieranie dalej na wadze z pewnością może być spowodowane przez nadczynność tarczycy. Oprócz tego, szybsze spalanie kalorii przyczynia się do nadmiernej potliwości i wzrostu wrażliwości na ciepło. Gdy jest więcej spalanej kalorii, organizm ma więcej energii i musi się ochłodzić poprzez nadmierne pocenie. Nieodczuwanie bardzo niskiej temperatury również nie powinno być bagatelizowane.


Matki z małymi dziećmi czy osoby na bardzo wysokich stanowiskach są zbyt nerwowe i wszystko je drażni. Nie jest powiedziane, że muszą to być problemy z tarczyca, lecz warto się zastanowić czy denerwujemy się z byle błahostek.

Nierównomierne bicie serca czy brak ogólnej koncentracji również może być wywołany przez nadczynność tarczycy, więc powinieneś szybko udać się do specjalisty, by wyjaśnić ten problem. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj, niekiedy może być już za późno.
Oprócz tego takie objawy jak biegunka, nieregularne miesiączki (oczywiście, gdy nie jesteś w ciąży), drżenie rąk czy ogólne osłabienie organizmu może być również tym spowodowane. Gdy wchodzenie na pierwsze piętro sprawia Ci bardzo duży problem, to coś z pewnością jest nie tak. Ponadto występowanie wszelkiego rodzaju obrzęków czy opuchlizn na całym ciele sygnalizuje, że coś jest nie tak i może to być nadczynność tarczycy.


Schorzenie te najłatwiej można stwierdzić podczas analizy krwi i sprawdzić ilość hormonów, które stymulują pracę tarczycy. Twój lekarz może Ci zlecić wszelkiego rodzaju badania m.in. USG, biopsje czy prześwietlenie klatki piersiowej. Dzięki nim można określić rozmiary guzków, które są spowodowane zbyt wysokim poziomem hormonów. Najbardziej skuteczna jest jednak scyntygrafia, która pozwala jednoznacznie postawić diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *