Kategorie
Ciekawostki

Domowe zastosowania cytryny, o których nie miałeś pojęcia!

Cytryna należy do grupy owoców cytrusowych i oprócz walorów smakowych ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Mają świeży i odświeżający zapach, właściwości bakteriobójcze oraz wybielające – dlatego dobrze sprawdzają się przy sprzątaniu oraz jako naturalny kosmetyk.

Często na desce do krojenia pozostają trudne do usunięcia plamy. Można je łatwo usunąć wykorzystując sok z cytryny. Smarujemy deskę połówką cytryny, tak by nasiąknęła sokiem, zostawiamy na 20 minut. Następnie całość spłukujemy i wycieramy do sucha. Metoda ta sprawdza się przy deskach drewnianych oraz szklanych.

Zalegający kamień na umywalkach, kranach i tym podobnych łatwo usunąć przy pomocy soku z cytryny. Najlepiej powierzchnię na której jest osad przetrzeć plasterkiem cytryny, a następnie suchą ściereczką. Po kamieniu nie powinno być śladu.

Zacieki w mikrofalówce można wyczyścić w sposób następujący – w mikrofalówce umieszczamy miseczkę z wodą oraz plasterkami cytryny, całość zagotowujemy a następnie przecieramy ściereczką.

Jeżeli nurtuje nas osad po kawie lub herbacie w naszym ulubionym kubku, wystarczy zabrudzone miejsce przetrzeć sokiem z cytryny i po kłopocie.

Cytryna doskonale sprawdza się jako naturalny odświeżacz i pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Zostawiając plasterek cytryny w lodówce, pozwalamy aby zaabsorbowała ona wszelkie ulatniające się zapachy. Jeżeli chcemy odświeżyć powietrze w domu, wystarczy do gotującej się wody wrzucić skórkę z cytryny oraz goździki. Przyjemny zapach rozniesie się po całym domu w mig.

Jeżeli chcemy wybielić zęby należy utworzyć maseczkę z soku cytryny i sody oczyszczonej, następnie taką papkę nanieść na zęby (najlepiej przy użyciu patyczka do ucha). Na sam koniec wystarczy wyczyścić zęby szczoteczką.

Sok z cytryny można wykorzystać jako rozświetlacz do skóry. W tym przypadku należy jednak uważać, ponieważ po soku z cytryny, zwiększamy podatność naszej skóry na promieniowanie ultrafioletowe.

Kiedy nurtuje nas zbyt ciemna skóra na kolanach i łokciach, możemy się tego pozbyć używając połówkę cytryny. Wystarczy potrzeć ją zaciemnione miejsca i patrzeć na uzyskany efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *