Kategorie
Ciekawostki

10 faktów na temat miesiączki, które okazały się mitami

Kobiety mają około 450 miesiączek. Nawiasem mówiąc, cały proces nie jest tak tani: kobiety wydają łącznie ponad 6000 dolarów na produkty higieniczne. Często nawet nie zwracamy uwagi na te statystyki i nie mamy pojęcia o cechach naszych ciał, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze okresy.

Dziś postanowiłam obalić niektóre mity związane z miesiączkowaniem. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci pozbyć się stereotypów i sprawi, że Twoje okresy będą bardziej komfortowe.

Mit nr 1: Napoje alkoholowe mogą wpływać na cykl menstruacyjny.

Wszystko zależy od dawki. Panie, które regularnie spożywają zbyt dużo alkoholu, mają skłonność do nieregularnych cykli miesiączkowych, braku owulacji i braku miesiączki. Nadużywanie alkoholu ma słaby wpływ na całe ciało, a nie tylko na układ rozrodczy.
Jeśli chcesz wypić kieliszek wina lub kilka drinków podczas swojego okresu, wszystko jest w porządku. Badania pokazują, że umiarkowane picie nie niszczy fazy cyklu miesiączkowego i nie wpływa na twoje zdrowie.

Mit 2: Musisz tolerować ból brzucha.

Tak, prawie wszystkie kobiety odczuwają ten ból, ale jego intensywność może się różnić. Od 45 do 93% kobiet cierpi na bolesne miesiączkowanie. Od 3 do 33% z nich odczuwa silny ból: wysoka temperatura ciała, wymioty, zawroty głowy i inne objawy, które sprawiają, że kobiety są naprawdę nieszczęśliwe przez 1-3 dni.
Jeśli bolesne miesiączkowanie powstrzymuje Cię od prowadzenia normalnego życia, lepiej zwrócić się do ginekologa, który znajdzie odpowiednie leczenie. Zasadniczo leczenie w tym przypadku trwa 3 cykle miesiączkowe, a efekty mogą utrzymywać się przez 2-4 miesiące. Wtedy ból powraca, ale jest mniej dotkliwy.

Mit nr 3: Niebezpiecznie jest opóźniać swój okres za pomocą tabletek antykoncepcyjnych.

Każda kobieta prawdopodobnie chciała odłożyć swój okres przynajmniej raz w życiu. Niektóre kobiety nie używają tabletek, ponieważ uważają, że mogą wpływać na ich zdrowie. Ale eksperci z Krajowej Sieci Zdrowia Kobiet udowodnili, że opóźnienie okresu nie czyni nic złego. W niektórych przypadkach jest to nawet przydatne. Na przykład, gdy kobieta cierpi na bolesne miesiączkowanie. Oczywiście nie zaleca się regularnego używania tej metody

Mit nr 4: Niemożliwe jest zajście w ciążę w czasie okresu.

To jeden z najczęstszych mitów okresowych. W rzeczywistości płodność nie jest tak silna w trakcie okresu, a jest najsilniejsza 12-16 dni przed następnym cyklem. Ale nie zapominaj, że u niektórych kobiet cykl trwa 21 dni, a nie 28 dni i może być nieregularny.
Nawiasem mówiąc, plemniki mogą zachować zdolność zapładniania w organizmie kobiety przez 5-7 dni. W tym przypadku uprawianie seksu bez zabezpieczenia może zbiegać się z okresem owulacji i prowadzić do ciąży.

Mit 5: Cykl zależy od fazy Księżyca.

Ten mit pochodzi z czasów starożytnych, a współczesne badania nie mogą znaleźć żadnego związku między fazami Księżyca a datami, kiedy zaczynają się miesiączki. Zespół analityków uzyskał takie same wyniki po zbadaniu 7,5 miliona cykli. Wyjaśnienie jest raczej proste.
Cykl księżycowy trwa 29,5 dnia, podczas gdy średni cykl miesiączkowy może się wahać od 21 do 35 dni. Długość cyklu może się zmienić w życiu kobiety. Faza i cykl mogą zbiegać się, jeśli cykl trwa 29-30 dni, a tak naprawdę jest to zbieg okoliczności.

Mit nr 6: Lepiej odłożyć depilację i wizytę u tatuażysty lub kosmetologa.

Niektórzy tatuażyści nie zalecają kobietom tatuaży w trakcie okresu, ponieważ tatuaż może „rozmazywać się”. Kosmetolodzy również próbują uniemożliwić swoim klientom poddawanie się pewnym procedurom, takim jak zastrzyki z botoksu i tak dalej. Ale efekty zależą od eksperta. Nie powinieneś odkładać wizyty, chociaż musisz pamiętać: może to być bardziej bolesne.

Mit nr 7: Nie wolno pływać w basenie lub na otwartej wodzie.

Wiele osób uważa, że jest to szkodliwe dla ich zdrowia, ale to nieprawda. Po pierwsze, tampon lub kubek menstruacyjny nie pozwolą, aby woda dostała się do środka. Po drugie, pływanie, podobnie jak inne ćwiczenia, zmniejsza ból.
Nie jest łatwo dostać infekcję w basenie. Według statystyk, na basenie jesteś narażony na choroby układu pokarmowego, zapalenie spojówek lub choroby skóry. Aby uniknąć podrażnień skóry po kąpieli w basenie, weź prysznic i załóż czyste ubrania.

Mit nr 8: Nie możesz wziąć kąpieli.

Niektóre dziewczyny unikają kąpieli w czasie miesiączki, a inne uważają, że gorąca woda zachęca do krwawienia, a reszta po prostu boi się infekcji.
Jednak okazuje się, że ciepła kąpiel może być naprawdę pomocna. Ciepła woda poprawia pracę naczyń krwionośnych, rozluźnia mięśnie gładkie i zmniejsza skurcze menstruacyjne. Więc jest szansa, że poczujesz się lepiej po kąpieli.

Mit nr 9: Lepiej odłożyć farbowanie włosów.

… W przeciwnym razie kolor nie rozłoży się równomiernie, a włosy będą wyglądać niechlujnie. Internauci twierdzą, że dzieje się tak z powodu braku równowagi hormonalnej. Jednak styliści uważają, że włosy można farbować w każdym momencie.

Mit nr 10: Okresy synchronizują się, gdy kobiety mieszkają razem.

Badania obaliły związek między okresami a częstotliwością spotkań z innymi kobietami. Aktualnie synchronizacja menstruacji nie została udowodniona i jest traktowana jako mit w społeczności naukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *