Kategorie
Ciekawostki

13 części ludzkiego ciała, które zanikną w przyszłości

W pierwszym rozdziale „The descent of man” Karol Darwin przedstawił kilkanaście części ciała, które określił jako „bezużyteczne lub prawie bezużyteczne”. Katalog Darwina był daleki od zakończenia – w naszym organizmie występuje wiele części ciała, których nie potrzebujemy. Spójrzmy na niektóre z nich.

1. Mięśnie przywłosowe

Te mięśnie pozwalają zwierzętom w obliczu zagrożenia stroszyć futro, aby wyglądały na większe i groźniejsze. Ludzie zachowali tę zdolność (gęsia skórka na to wskazuje), ale najwyraźniej stracili większość futra.

2. Trzynaste żebro

Nasi najbliżsi kuzyni, szympansy i goryle, mają dodatkową parę żeber. Większość z nas ma 12, ale 8% dorosłych ma dodatkową parę żeber.

3. Męskie sutki

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają brodawki sutkowe, ponieważ we wczesnych stadiach rozwoju płodu nienarodzone dziecko jest bezpłciowe. Tak więc sutki występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mężczyźni zazwyczaj nie mają niezbędnego poziomu prolaktyny, aby stymulować laktację i nie mogą produkować mleka.

4. Wyrostek

Ta wąska, umięśniona rurka przymocowana do jelita grubego służyła jako specjalny obszar do trawienia celulozy, gdy ludzka dieta składała się bardziej z materii roślinnej niż białka zwierzęcego.

5. Żebro szyi

Zestaw żeber szyjnych, prawdopodobnie resztek gadów, nadal występuje u mniej niż 1% populacji. Niektórzy ludzie mają go tylko po lewej lub prawej stronie, podczas gdy niektórzy mają oba. Często powodują problemy z nerwami i tętnicą.

6. Zewnętrzne mięśnie ucha

Niektóre zwierzęta, takie jak króliki i psy, mogą poruszać uszami niezależnie dzięki tym egzotycznie brzmiącym mięśniom. Nadal je mamy, dlatego niektórzy ludzie mogą poruszać uszami, ale te mięśnie zanikają.

7. Mięsień dłoniowy

Ten długi wąski mięsień biegnie od łokcia do nadgarstka i brakuje go obecnie u 11% ludzi. Niegdyś ważny do wieszania i wspinania się, prawdopodobnie wolałabyś go zachować, gdybyś był trenował sztuki walki lub wspinaczkę.

8. Zęby mądrości

Wcześniej ludzie musieli żuć rośliny, aby uzyskać wystarczającą ilość kalorii, aby przetrwać, ale w dzisiejszych czasach tylko około 5% populacji ma zestaw tych zdrowych, ale bezużytecznych zębów.

9. Włosy na ciele

Nasze brwi pomagają zatrzymać pot spływający z czoła, ale męskie włosy na twarzy odgrywają równie ważną rolę w seksualnym przyciąganiu płci przeciwnej. Najwyraźniej większość włosów pozostawionych na ludzkim ciele nie spełnia żadnej funkcji.

10. Kość ogonowa

To wszystko, co zostało z ogona. Jednak większość ssaków nadal używa go do równowagi i komunikacji.

11. Punkt Darwina

Mały zwinięty punkt skóry w kierunku wierzchołka każdego ucha, który czasami występuje u współczesnych ludzi. Może to być pozostałość o większym kształcie, która pomogła skupić odległe dźwięki.

12. Trzecia powieka

Wspólny przodek ptaków i ssaków mógł mieć membranę do ochrony oka. Ludzie zachowują tylko niewielką fałdę w wewnętrznym kąciku oka.

13. Mięsień przy ramieniu

Ten mały mięsień, rozciągający się pod ramieniem od pierwszego żebra do obojczyka, byłby przydatny, gdyby ludzie nadal chodzili na czworakach. Niektórzy mają takie, inni nie mają, niektórzy mają nawet dwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *