Kategorie
Porady

10 błędów, których większość rodziców żałuje

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci miały jak najlepsze życie. Wielu z nich pracuje, aby móc kupić dla nich nowe zabawki, inni są surowi, ponieważ chcą, aby ich dzieci były zdyscyplinowane i ambitne, a reszta daje swoim dzieciom wybór i uczy ich samodzielnego podejmowania decyzji. Każda rodzina ma swoje własne sposoby wychowania, ale jest jedna rzecz, którą wszyscy rodzice mają ze sobą wspólnego: kiedy patrzą wstecz, wszyscy chcą naprawić niektóre błędy popełnione w przeszłości. Jestem pewna, że pierwsze lata życia dziecka są magicznym czasem, który powinien cieszyć. Warto więc spojrzeć na rzeczy, których wielu rodziców żałuje, aby uniknąć powtarzania tych samych błędów.

1. Byli zbyt surowi

Popularny mit głosi, że im wyższe są oczekiwania, tym bardziej osiąga się sukces. Ale w rzeczywistości można uzyskać odwrotny skutek: problemy behawioralne, a nawet problemy z rozwojem. I oczywiście jedną z wad może być słaba relacja z dziećmi.

Kary za złe oceny są również szkodliwe – mogą jedynie zmniejszyć ogólny sukces w szkole. Należy karać i nagradzać wasze dzieci tylko za rzeczy, które naprawdę mają znaczenie.

2. Nie uczynili swojego dziecka wystarczająco szczęśliwym.

Dobre wspomnienia z naszego dzieciństwa to najcenniejsze rzeczy, których nikt nie może nam odebrać. Co więcej, jeśli dziecko rośnie w zdrowej atmosferze i ma wiele nowych doświadczeń, oznacza to, że aktywnie się rozwija. Szczęśliwe dzieci łatwiej przystosowują się do dorosłego życia i nawiązują nowe relacje.

Rodzice często też tęsknią za czasem spędzonym razem. Więc ciesz się i pomyśl, jak uczynić wasze życie bardziej interesującym. Upewnij się, że Twoje dziecko ma tak wiele szczęśliwych chwil w swoim życiu, jak to możliwe.

3. Nie było ich dla swoich dzieci w najważniejszych momentach ich życia.

Niektóre rzeczy, które nie wydają się nam poważne, mogą być naprawdę poważne dla naszych dzieci. A wszyscy ludzie (zwłaszcza dzieci) muszą mieć kogoś bliskiego w takich chwilach. Nawet jeśli wydaje ci się, że masz dobry powód, by przegapić przyjęcie urodzinowe swojego dziecka, staraj się tego nie robić. W przyszłości będziesz żałować, gdy zdasz sobie sprawę, ile ważnych wydarzeń przegapiłeś.

Wybierz czas na udekorowanie choinki, udaj się do teatru lub pojedźcie do babci razem. Wszystkie te rzeczy są ważne. A kiedy dzieci dorosną, przegapisz te chwile.

4. Nie wzięli pod uwagę opinii dziecka.

Często mówi się do swoich dzieci: „Jesteś za młody, by zdecydować” lub „Dorośli wiedzą lepiej”. Jednak warto dać czasem dziecku możliwość podjęcia decyzji. Dzieci, których opinia była często zaniedbywana, mogą być w przyszłości osobami, które są niepewne siebie.To rzeczywiście ma sens: skąd możesz wiedzieć, czego chcesz od życia, jeśli zawsze był ktoś, kto podejmował za ciebie wszystkie decyzje?

Pozwól dziecku wybrać i wyrazić swoją opinię. Lepiej jest omówić ich życzenia i wyjaśnić rzeczy, niż je ignorować i ograniczać.

5. Często podążali za cudzą radą.

Są ludzie, którzy lubią dawać rady, nawet jeśli jest to niewłaściwe, a młode matki często ich słuchają. Kiedy zobaczysz tych „ekspertów”, usłyszysz wiele informacji o tym, jak ubierać, karmić i lepiej edukować swoje dziecko. Ale prawda jest taka, że jesteś rodzicem i wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, co jest dobre dla twojego dziecka, a co nie. Oczywiście możesz słuchać tych rad, ale to nie znaczy, że musisz ich przestrzegać.

I jeszcze jedna rzecz, nie powinieneś pozwolić obcym powiedzieć dziecku, że jest niegrzeczne. Zawsze powinieneś wziąć stronę dziecka i sprawić, by czuło się, jakbyś je wspierał, bez względu na wszystko. Kiedy potrzebują wsparcia, zawsze powinni móc na ciebie liczyć.

6. Nie zrobili wystarczającej liczby zdjęć i filmów.

Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli nie zrobisz zdjęć. Nie wpłynie to na stan psychiczny dziecka, jego cechy ani na zdrowie fizyczne. Ale jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będziesz chciał obejrzeć stare zdjęcia czy filmiki z twoim małym dzieckiem w roli głównej. Wielu rodziców naprawdę żałuje, że nie zrobiło więcej zdjęć swojemu dziecko.

Nigdy nie obejrzysz nagrania pokazu sztucznych ogni, ale na pewno będziesz chciał zobaczyć (więcej niż raz) pierwsze kroki, które dziecko wykona. A albumy ze zdjęciami (pomimo posiadania wszystkich urządzeń i technologii, które mamy dzisiaj) są nadal najlepszym i najbardziej niezawodnym sposobem przechowywania ważnych zdjęć.

7. Nie grali w wystarczająco dużo kreatywnych gier.

Nie mówimy, że jeśli grasz z dzieckiem w kreatywne gry, z pewnością stanie się świetnym artystą lub muzykiem. Ale jest szansa. Po pierwsze, jeśli angażujesz swoje dziecko w wiele różnych zajęć, możesz dowiedzieć się, czym jest zainteresowane i w czym jest dobre. Później możesz pracować nad rozwijaniem jego mocnych stron. Po drugie, każdy rodzaj aktywności, na przykład głośne czytanie lub zabawa, rozwija ich inteligencję, wyobraźnię i poszerza ich słownictwo. Ponadto wzmacniasz więź między tobą a twoim dzieckiem, a samo to jest wystarczającym powodem do zrobienia czegoś razem.

Doświadczeni rodzice często żałują, że nie zauważyli talentów swoich dzieci, chociaż niektóre zdolności można zauważyć w bardzo młodym wieku. Zaoferuj dziecku szansę wypróbowania różnych gier.

8. Nie zapisali swoich pierwszych słów.

To tylko dobre wspomnienia. Możesz żyć bez nich, ale warto zapisać pierwsze słowa dziecka.

9. Nie podobała im się komunikacja z dzieckiem.

Małe dziecko, które szybko rośnie naprawdę potrzebuje stałego kontaktu z dorosłymi. Ale prawda jest taka, że rodzice również potrzebują tej komunikacji. Wiadomo, że nie zawsze jest czas, aby się bawić z dzieckiem. Ale jeśli zmienisz to w nawyk, w pewnym momencie zauważysz, że twoje dziecko już dorosło i żyje własnym życiem.

Nie ma sposobu, aby odzyskać utracony czas, więc staraj się być nie tylko fizycznie blisko swojego dziecka, ale także z nim blisko psychicznie. Ciesz się czasem spędzonym razem.

10. Często nie przytulali swoich dzieci.

Naukowcy udowodnili znaczenie uścisków dla zdrowia (zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego). Istnieje wiele oczywistych zalet, ale prawdopodobnie zgodzisz się, że po prostu dobrze jest przytulić swoje dziecko. Czasami rodzice nie robią tego z różnych powodów, a większość z nich jest błędna lub nieaktualna.

Z czasem dziecko dorośnie i nie pozwoli ci się przytulić. Rozkoszuj się tymi chwilami, kiedy jeszcze możesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *