Kategorie
Zdrowie

Jakie objawy występują podczas niedoboru żelaza?

Niedobór tego bardzo istotnego minerału jakim jest żelazo, może wywoływać bardzo wiele dolegliwości jakimi jest ból głowy, zadyszka, szybsze bicie serca czy w ogóle słabe krążenie. Najwięcej wychodzi przy badaniu krwi. W przypadku gdy występuje niedobór żelaza należy szybko go uzupełnić, gdyż może to wywołać poważne choroby układu krwionośnego.

W przypadku, gdy jest mniejsza ilość tego cennego minerału, zmniejsza się ilość czerwonych ciałek krwi, co wywołuje dalej wszelkie dolegliwości. Po pierwsze czujemy się wiecznie zmęczeni, nawet jeżeli śpimy po 9 godzin w nocy i nie mamy większego wysiłku fizycznego. Często mamy ochotę na drzemkę. Oprócz tego mogą występować sińce pod oczami. Dodatkowo mogą rozdwajać się końcówki, włosy wypadać a nawet łamać. Nawet skóra staje się sucha i występują na niej różne przebarwienia. Niedobór żelaza ma wpływ na kondycje Twoich paznokci, gdyż przy jego niskim stężeniu stają się kruche i łamliwe.

Następnym szczególnym objawem mogą być zajady w kącikach ust czy notoryczne bóle głowy. Pamiętaj, że gdy masz dietę ubogą w żelazo, Twoja koncentracja jest obniżona i Twój mózg ogólnie gorzej funkcjonuje, gorsza pamięć. W przypadku dzieci może to się objawiać mniej efektywną nauką.

Oprócz tego, osoby z niedoborem żelaza często chorują na grypę czy inne infekcje wirusowe na skutek obniżenia odporności organizmu. Mogą występować choroby wątroby, czy nerek. Na naszej skórze często pojawiają się siniaki. Niedobór żelaza najczęściej prowadzi do niedokrwistości całego organizmu czyli anemii.

Komu zatem grozi niedobór wapnia? Osoby, które odżywiają się zdrowo i prawidłowo nie powinny mieć z tym problemu. Najczęściej ten problem dotyka osób, które są podatne na znaczną utratę krwi na skutek obniesionych obrażeń czy po prostu miesiączki. Oprócz tego mogą to być osoby z biegunką czy chorobami związanymi z układem pokarmowym.

Które produkty mają najwięcej żelaza i jest one najlepiej przyswajalne? Szpinak ma dużo żelaza, lecz w 100g jest jedynie 3 mg żelaza. Dlatego najwięcej żelaza jest w mięsie wołowym czy wątrobie. Żelazo w warzywach jest słabiej przyswajalne niż te pochodzące ze zwierząt. Owoce, które mają najwięcej żelaza do czarna porzeczka, truskawki a z warzyw to pomidory, papryka czy natka pietruszki.

Herbata czy kawa, przez zawartą w nich teinę, wypłukują a nawet hamują wchłanianie tego cennego minerału przez układ pokarmowy, dlatego najlepiej jest ograniczyć spożywanie tych napojów. Napoje tego rodzaju powinno się pić między posiłkami a nie podczas posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *