Kategorie
Zdrowie

Codzienne nawyki, które znacznie utrudniają utratę wagi

Według Światowej Organizacji Zdrowia, otyłość na świecie wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat. Utrata wagi może być naprawdę trudna – ludzie starają się pozostać przy różnych dietach, wykonywać wyczerpujące ćwiczenia, liczyć kalorie i nie tylko. Istnieją jednak pewne nawyki, które większość z nas praktykuje codziennie, co utrudnia nasze wysiłki na rzecz utraty wagi. Zebrałam 8 rzeczy, które uniemożliwiają nam utratę wagi. W rzeczywistości niektóre z tych rzeczy pomagają nam przytyć! Dowiedz się więcej o tym, czym są te nawyki i miejmy nadzieję, że będziesz mógł się ich pozbyć na dobre!

1. Pomijanie śniadania

Naukowcy potwierdzili, że ludzie, którzy jedzą śniadanie, mają zwykle mniejszą wagę niż ci, którzy je opuszczają. Badania przeprowadzono wśród 350 osób dorosłych i ci, którzy codziennie jedli śniadanie, mieli mniejszą wagę niż osoby, które nie uwzględniały śniadania w swoich codziennych planach. Jest to jednak całkiem logiczne: jeśli rano opuścisz swój posiłek, będziesz bardziej głodny w porze lunchu i zjesz więcej.

2. Brak wystarczającej ilości wody

Woda pitna pomaga spalić więcej kalorii i zmniejszyć wagę. Badanie kobiet otyłych wykazało wpływ zwiększonego spożycia wody na ich wagę. Wyniki pokazały, że w ciągu jednego roku picie ponad jednego litra wody dziennie doprowadziło do 2 kg utraty wagi. Więc następnym razem, gdy pomyślisz o tym, czego się napić, wybierz wodę.

3. Jedzenie późnym wieczorem

Badania potwierdzają, że lepiej unikać późnych posiłków, chyba że chcesz uzyskać dodatkowe kilogramy. Jeśli jedzenie jest spożywane z opóźnieniem, organizm z pewnością magazynuje te kalorie raczej w postaci tłuszczu niż je pali. Lekka przekąska wieczorem będzie w porządku, ale staraj się trzymać z dala od lodówki tuż przed snem.

4. Niewysypianie się

Pozbawienie się snu może naprawdę wpłynąć na twoją wagę. Kiedy jesteś przemęczony, pomijasz ćwiczenia i wybierasz przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów oraz pijesz dużo kawy. Ponadto brak snu może powodować wolniejszy metabolizm. Staraj się więc spać co najmniej 8 godzin dziennie.

5. Spożywanie żywności beztłuszczowej

Może wydawać się paradoksalne, ale trzymanie się diety beztłuszczowej może w rzeczywistości prowadzić do dodatkowego przyrostu masy ciała. Usunięcie tłuszczów z jedzenia sprawi, że będziemy bardziej głodni i doprowadzimy do przejadania się. Ponadto usuwanie tłuszczów z produktów mlecznych uniemożliwia nam wchłanianie wapnia oraz witamin A i D.

6. Rozpraszanie się podczas jedzenia

Jeśli masz zamiar zjeść posiłek, spróbuj to zrobić bez oglądania ulubionego serialu lub przeglądania mediów społecznościowych. Rozproszenie podczas posiłku sprawia, że jesz więcej, twierdzą naukowcy. Tymczasem zwracanie uwagi na posiłek pozwoli ci cieszyć się nim bardziej i mieć większą kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

7. Upijanie się

Następnym razem, gdy sięgniesz po puszkę piwa, pomyśl dwa razy. Picie piwa powoduje nadmierny tłuszcz brzuszny, podczas gdy wiadomo, że picie alkoholu wszelkiego rodzaju zwiększa twoją wagę. Staraj się pić mniej napojów alkoholowych, jeśli dbasz o swoją wagę.

8. Siedzenie przy biurku przez cały dzień

Badania potwierdzają, że istnieje związek między czasem spędzonym na siedzeniu przy biurku, a otyłością. Więc spróbuj zrobić sobie przerwę między siedzeniem przy biurku. Wypróbuj ćwiczenia na krześle lub idź na spacer – nawet jeśli chcesz odwiedzić kolegę pracującego na innym piętrze. Dodaj trochę ruchu do swojego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *