Kategorie
Uroda

Jak zapobiegać pojawianiu się piegów i przebarwień na skórze!

Wszelkiego rodzaju piegi czy przebarwienia na skórze najczęściej pojawiają się w widocznych dla wszystkich miejscach czyli np. na twarzy. Dlaczego one się pojawiają? Z pewnością dlatego, że są to części ciała, które są cały czas odkryte i narażone na działanie promieni słonecznych. Ale jest sposób, który ograniczy pojawianie się przebarwień a te, które już są można usunąć.

Najwięcej takich przebarwień jest u osób, które mają ciemna karnację. Jest to zależne od melanocytów, które odpowiadają za produkcję barwnika. Oprócz tego, szczególnie narażone są osoby, które przyjmują wszelkiego rodzaju hormony lub Ci co dużo czasu spędzają na słońcu czy po prostu w solarium. W przypadku gdy przebarwienia zaczną się pojawiać, nasze ciało daje nam sygnał, że coś jest nie tak. Odnośnie piegów, nie mamy na to wpływu gdyż jest to uwarunkowane genetycznie i najczęściej występują u osób rudych i tych o jasnej karnacji.

Zatem jak powstają piegi? Odpowiadają za nie również melanocyty, które szybciej produkują melaninę. Nasilają się podczas przebywania na słońcu czy w solarium. Może być tak, że zimą ktoś nie ma piegów a po pojawieniu się pierwszych cieplejszych dni one się ujawniają. Nie jest to żadna choroba, lecz należy pamiętać, że takie osoby są bardziej narażone na raka skóry czy wszelkiego rodzaju promienie słoneczne. Piegi nie zawsze zostają na całe życie i z wiekiem mogą zniknąć.

Za przebarwienia na skórze odpowiada przede wszystkim słońce. Zaraz po tym są geny czy wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne. Nawet leki, które przyjmujesz mogą mieć wpływ na Twoja skórę tak samo w sumie jak kosmetyki. Niektóre przebarwienia mogą powstać przez choroby takie jak cukrzyca, nowotwór jajnika czy niewydolność nerek lub wątroby.

W przypadku gdy chcemy pozbyć się wszystkich przebarwień czy piegów, w aptece dostępne są kremy z wybielaczem, które odpowiadają za rozjaśnianie skóry. Pomagają w złuszczaniu naskórka, przez co piegi czy przebarwienia znikają. Pamiętaj, że gdy masz wrażliwą skórę, nie możesz korzystać z tego rodzaju kosmetyków, gdyż mogą wystąpić podrażnienia i w efekcie przebarwienia będą wyglądać jeszcze gorzej. Mogą pojawić się np. wypryski. Oprócz tego istnieją zabiegi u kosmetyczki czy dermatologa, najlepiej skonsultować się z lekarzem czy możemy poddać się takiemu zabiegowi. Jednym z nich jest krioterapia, czyli zamrażanie skóry. Kosztuje około 400zł. Na rynku dostępny jest również laser bromkowo-miedziowy, lecz cena takiego zabiegu jest oczywiście wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *