Kategorie
Ciekawostki

10 faktów, które ukazują, jak niesamowite jest kobiece ciało

Jedną z najbardziej fascynujących cech kobiecego ciała jest poród. Ale fakt, że kobiety mogą rozwijać w sobie drugiego człowieka, nie jest jedyną rzeczą, która czyni je tak niesamowitymi. Jeśli przyjrzysz się bliżej kobiecemu organizmowi, możesz znaleźć wiele innych interesujących faktów, o których same kobiety mogą nawet nie wiedzieć. Zebrałam 9 punktów, które dowodzą, że kobiece ciało jest pełne niespodzianek, zarówno dziwnych, jak i cudownych.

1. Kobiety mogą lepiej radzić sobie z bólem.

Kobiety rzeczywiście odczuwają więcej bólu niż mężczyźni – jest to dobrze znany fakt. Ale nie chodzi o to, jak silne są, zależy od tego, jak działa ich mózg.

Niektóre badania pokazują, że kobiety i mężczyźni inaczej pamiętają swój dawny ból. Podczas gdy mężczyźni są bardziej zestresowani i nadwrażliwi, gdy myślą o bólu, którego doświadczyli wcześniej, kobiety szybciej o tym zapominają. I ogólnie, próg bólu u kobiet jest 9 razy silniejszy niż u mężczyzn.

2. Jedna z piersi jest zawsze większa niż druga.

Żadna kobieta nie ma absolutnie symetrycznych piersi. Różnica w ich wielkości może być albo niewidoczna, albo całkiem zauważalna, i może być wiele powodów. Na przykład może to być różnica w objętości tkanki piersi, rozmiar lub kształt kieszeni na piersi, a nawet elastyczność skóry na każdej piersi. Jednak nie ma się czym martwić, ponieważ jest to całkowicie naturalne i normalne zjawisko.

3. Kobiety są ekspertami w czytaniu z twarzy.

Od momentu narodzin kobiety potrafią czytać twarze ludzi, doskonale dekodując ich emocje i uczucia. To pomaga im być bardziej empatycznymi wobec innych i lepiej się z nimi komunikować. Poza tym niektóre badania pokazują, że kobiety mają doskonałą pamięć rysów twarzy.

4. Kobiety są naprawdę wygadane.

Jeśli chodzi o wyrażanie siebie, nikt nie może się równać z kobietami. Okazuje się, że istnieje nawet anatomiczne wyjaśnienie tego zjawiska: kobiety mają większe przednie i skroniowe obszary kory mózgowej, która ma wpływ na umiejętności językowe.

Kobiety mają również wyższy poziom FOXP2, znany również jako „białko języka”. Ta ogromna ilość białka pomaga przeciętnej kobiecie mówić o 20 000 słów dziennie, czyli o 13 000 słów więcej niż mówi przeciętny mężczyzna.

5. Ciało kobiety zmienia się drastycznie podczas porodu.

Narodziny dziecka to naprawdę ciężka praca – każda kobieta może to potwierdzić. Poza doświadczaniem strasznego bólu, ciało kobiety zazwyczaj przechodzi wiele różnych zmian. Jednym z nich jest rozszerzenie szyjki macicy.

Podczas porodu szyjka macicy zmienia się z ciasno zamkniętego wejścia w całkowicie otwarte wyjście dla dziecka. Aby być gotowym do wypchnięcia dziecka, musi ono w pełni rozszerzyć się do 10 cm. Ale te 10 cm reprezentują tylko punkt popychania – szyjka macicy może się rozszerzać, aby pomieścić głowę dziecka.

6. Nastrój kobiety zależy od jej hormonów.

Większość kobiet wie wszystko o objawach PMS. Jednak nie każda kobieta zauważa, że na jej ciało wpływa cykl każdego dnia miesiąca. Ponieważ poziomy hormonów stale się zmieniają w jej mózgu i ciele, zmieniają one również jej spojrzenie, poziom energii i wrażliwość.

Na przykład kobiety często czują się atrakcyjniej około 10 dni po rozpoczęciu okresu i tuż przed owulacją. W tych dniach starają się ubrać bardziej seksownie, aby wyglądać atrakcyjniej dla potencjalnych partnerów. Tydzień później, gdy wzrasta poziom progesteronu, kobiety mają tendencję do pozostawania w domu przy filiżance gorącej herbaty i przytulania się do swoich bliskich.

W następnym tygodniu zazwyczaj czują się płaczliwie i łatwo się denerwują. I oczywiście ich nastrój zmienia się w najgorszy punkt 12-24 godzin przed rozpoczęciem okresu.

7. Kobiety mają większą wytrzymałość mięśniową.

Niektóre badania pokazują, że kobiety mogą wykonywać ćwiczenia związane z wytrzymałością o 75% dłużej niż mężczyźni. Powód tego jest ukryty w ich hormonach – uważa się, że estrogen u kobiet sprawia, że ich mięśnie są bardziej odporne na zmęczenie.

8. Kobieca skóra jest bardzo wrażliwa.

Zwykle skóra kobiety jest o 25% cieńsza niż skóra męska, co sprawia, że jest bardziej wrażliwa na dotyk i inne rodzaje stymulacji. Niestety, ta funkcja ma również negatywną stronę. Nadwrażliwa skóra sprawia, że kobiety są bardziej podatne na rozwój zmarszczek, ponieważ tracą kolagen przed starzeniem się.

9. Kobiety przechodzą okres dojrzewania dwukrotnie.

Drugi okres dojrzewania dla kobiet lub okres okołomenopauzalny ma miejsce w wieku 40 lat. Zazwyczaj charakteryzuje się nieregularnymi okresami, nocnymi potami i innymi niezbyt przyjemnymi rzeczami spowodowanymi zmianami poziomu hormonów. Kobiece hormony podczas tego przejścia mogą być tak szalone, że może nawet zachowywać się tak nastrojowo jak nastolatka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *