Kategorie
Porady

8 sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania!

Z racji takiej, że zbliża się okres grzewczy, temperatura na dworze jest co raz niższa to rosną nasze wydatki na ogrzewanie. Problem ten dotyczy praktycznie każdego, tych co mają ogrzewanie gazowe, elektryczne czy po prostu w palą w kominku. Co roku przeznaczamy na to całkiem spore kwoty. Aby zaoszczędzić kilka złotych, trzeba trzymać się kilku prostych zasad, lecz nie wolno też zbytnio przesadzać.

Po pierwsze warto zwrócić uwagę, czy przestrzeń wokół okna jest dobrze uszczelniona i czy nie ciepło nie ucieka z mieszkania. Lecz nie wolno znowu przesadzać, trzeba pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Zbyt duża wilgotność powietrza może się przyczynić do powstawania grzybów na ścianie. Jeżeli wietrzymy, należy zawsze zakręcać kaloryfer. Nie możemy o tym zapominać, gdyż w grzejnik jest odkręcony, będzie on grzał tak długo aż w pomieszczeniu nie będzie odpowiedniej temperatury. Dlatego, gdy mamy otwarte okno i odkręcony grzejnik, będzie on grzał na najwyższych obrotach. Najlepiej wietrzyć, gdy wychodzimy do sklepu.

Zwróć uwagę, czy wieszasz pranie na grzejnikach, by one szybciej wyschły. Jak tak, to musisz przestać, gdyż wtedy jest mniejsza powierzchnia wymiany ciepła i temperatura w pomieszczeniu jest znacznie niższa.

Warto zainwestować z styropianowe płyty obklejone folią aluminiową. Należy je umieścić za kaloryferem, tak by folia była świecącą stroną do grzejnika. Dzięki temu, więcej ciepła będzie zatrzymywane w pomieszczeniu.

Na noc dobrze jest ustawić kaloryfer na niższy program, gdyż człowiek podczas snu potrzebuje mniej ciepła a oprócz tego można zwrócić uwagę, z kim spędzamy czas. Lepiej jest spędzać go razem ze wszystkimi w jednym pokoju, gdyż wspólne ciepło każdego z nas ogrzeje atmosferę.

Paradowanie w samych gaciach z pewnością nie przyczyni się do tego, że będzie nam cieplej. Dlatego na zimowe dni najlepiej założyć ciepły dres i bluzę. Pozwoli to na skręcenie grzejnika.

Zwróć uwagę na swój sufit, gdyż przez niego ucieka najwięcej ciepła. Dlatego gdy masz mieszkanie lub dom na własność, ociepl go styropianem. Koszt jest jednorazowy, natomiast inwestycja kilkuletnia. Pieniądze szybko się zwrócą.

Gdy nie ma Cię w mieszkaniu dłuższy czas to bez sensu, by kaloryfer był włączony. Może będzie trochę chłodniej jak przyjdziesz z pracy, ale pozwoli to znacznie zaoszczędzić.

Zwróć uwagę, co jest Twoim źródłem ogrzewania. Gdy uważasz, że jest ono zbyt drogie, możesz poszukać tańszej alternatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *