Kategorie
Zdrowie

Jak skutecznie odetkać zatkane ucho

Zdarza się, że zwykłe mycie uszu nie pomaga i są one cały czas zatkane woskowiną. Ogranicza to nasz słuch oraz czasami może wywołać nieprzyjemny ból. Nie każdy z nas ma czas, żeby udać się z tym problemem od razu do laryngologa, dlatego w aptece są dostępne preparaty, które umożliwiają wykonanie takiego zabiegu samodzielnie w zaciszu domowym.

Nadmierne gromadzenie się wydzieliny może być spowodowane przez alergię, zapalenie migdałków, bol gardła, zakażenie bakteryjne lub wirusowe i zapalenie zatok. Nie wolno bagatelizować problemu, ponieważ może to być poważniejszy problem niż nam się wydaje. Przedstawiony poniżej sposób pozwoli usunąć nadmiar woskowiny w sposób szybki a przede wszystkim bezbolesny.

Rzeczy, które będziesz potrzebować to woda utleniona, ciepła woda, preparat A-Cerumen (można go zakupić w każdej aptece) oraz gruszka do nosa. Najpierw mieszamy jedną łyżkę wody utlenione z połowa szklanki ciepłej wody. Następnie napełniamy tą miksturą gruszkę do nosa i przechylamy głowę na bok. W tej pozycji wlewamy całą zawartość do ucha (nie należy wsuwać gruszki głęboko). Powinniśmy usłyszeć bulgotanie. Mikstura ta ma na celu rozmiękczenie woskowiny, przez co będzie ona łatwiejsza do usunięcia.

W przypadku gdy uszy są bardzo zapchane wydzieliną, nie obejdzie się bez dostępnego w aptece preparatu A-Cerumen. Jego działanie polega na rozpuszczaniu woskowiny usznej i dodatkowo zapobiega ponownemu nagromadzaniu się wydzieliny. Mniej więcej przez około 3-4 dni, rano i wieczorem, wciskamy około połowę zawartości do zatkanego woskowiną ucha. Po upływie kilku minut, wkraplamy kilka kropel 0,9% roztworu chlorku sody z ampułki, którą ogrzewamy w dłoni i czekamy do oczyszczenia się przewodu słuchowego z nadmiernej woskowiny. Kiedy powyższe sposoby okazały się nieskuteczne, niezbędna okaże się wizyta u laryngologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *