Kategorie
Porady

Plamy na dywanie – pozbądź się ich raz na zawsze

Nie trzeba wspominać, że zwykłe odkurzanie dywanu powinno się odbywać mniej więcej raz w tygodniu i nie zawsze wystarczy. Podczas imprez rodzinnych często zdarza się, że coś się rozleje akurat na dywan, może to być wino, kawa, coś tłustego. Potem ciężko jest usunąć powstałe plamy. W poniższym artykule zostaną przedstawione najpopularniejsze porady na temat usuwania plam z dywanów.

Powstałe zabrudzenie staramy się usuwać tak szybko jak jest to możliwe. Po jakimś czasie plama się utrwala i jest trudniejsza do oczyszczenia. Nie chodzi o to, by ją wytrzeć, tylko by wysuszyć. Najlepiej do tego przydaje się papierowy ręcznik, ponieważ absorbuje on najwięcej cieczy. Najczęstszym roztworem używanym do pozbywania się zabrudzeń na dywanie jest mieszanina płynu do naczyń i wody lub wymieszanie dwóch łyżek soli z octem. W przypadku tego drugiego sposoby, po wysuszeniu się dywanu, wykrystalizowaną sól odkurzamy.

Na bardzo trudne w usunięciu plamy najlepiej sprawdzi się ocet wymieszany z krochmalem. Oba składniki mieszamy tak długo, aż uzyskamy pastę. Następnie otrzymaną papką przecieramy osuszoną wcześniej plamę. W takiej postaci zostawiamy nasz dywan na mniej więcej dwa dni, po upływie czasu całość zbieramy odkurzaczem i nie powinno już być śladu po zabrudzeniu.

W przypadku plam powstałych od wina lub tłuszczu doskonale sprawdza się soda oczyszczona. Po uprzednim osuszeniu dywanu, plamę posypujemy sodą i zostawiamy mniej więcej na 60 minut. Jeżeli stwierdzimy, że proszek wchłonął resztę wina, całość odkurzamy. W przypadku tłustych zabrudzeń możemy wykorzystać miksturę składającą się z soli kuchennej i spirytusu salicylowego. Oba składniki mieszamy w proporcji 1:4 i wcześniej osuszoną plamę przecieramy otrzymaną miksturą. Jeżeli to okaże się nieskuteczne, osuszoną plamę możemy posypać mąką kukurydzianą, działa ona podobnie jak soda. Po wszystkim całość odkurzamy.

Gdy źródłem plamy jest atrament lub tusz, używamy mieszanki składającej się z mąki ziemniaczanej i mleka. Mieszamy tak długo, aż uzyskamy pastę. Nakładamy ją na zabrudzony dywan i czekamy aż całość wyschnie. Standardowo resztę odkurzamy.

Dosyć ekstremalnym sposobem jest pozbywanie się plam przy użyciu wosku, papierów ręcznikowych i żelazka. Gdy wosk zastygnie, przykrywamy go sporą ilością papierowych ręczników i następnie prasujemy żelazkiem. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nie przypalić dywanu. Roztopiony wosk powinien pozbyć się plamy, a papierowy ręcznik zajmie się jego wchłonięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *