Kategorie
Ciekawostki

Odchudzające właściwości ananasa i nie tylko!

Ananas ze względu na swoje składniki odżywcze może być wykorzystywany m.in. przy wspomaganiu pracy układu pokarmowego, leczeniu wszelkich infekcji oddechowych lub przy powierzchownych ranach czy złamaniach. Może on usuwać nawet niektóre pasożyty z organizmu. Jest on bogatym źródłem witamin, minerałów a przede wszystkim bromelainy, która jest enzymem i odpowiada za większość tych szczególnie istotnych dla nas właściwości.

Smak ananasa pochodzi w szczególności od obecności bromelainy, która ma właściwości przecigorączkowe, przeciwobrzękowe i odchudzające. Wykorzystuje się ją w medycynie sportowej, gdy mamy do czynienia z jakimś urazem czy zapaleniem stawów. Jest ona skuteczna, dzięki temu iż zapobiega powstawaniu prostaglandyn prozapalnych, które odpowiadają za te wszystkie bóle.

Gdy ktoś ma problemu ze stawami, wystarczy włączyć do swojej diety ananasa, zamiast kupować wszelkiego rodzaju suplementy diety. Jest to zdrowy i naturalny środek, z pewnością Ci pomoże.

W przypadku gdy masz problemy z kośćmi, np. osteoporoza, zwróć uwagę na to, że ananas jest bogatym źródłem manganu, miedzi i żelaza. Minerały te odpowiadają w szczególności za stan Twoich kości. Dzięki manganowi, większa ilość wapnia z pożywienia jest wchłaniana do kości. Natomiast żelazo wpływa na kruchość kości, a także wspomaga tworzenie się kolagenu.

Ananas jest równie skuteczny jak cebula podczas ran, które powstały od ukąszenia owadów. Ponadto doskonale się sprawdza przy delikatnych oparzeniach i ranach pooperacyjnych. Chodzi o to, że ma właściwości odkażające.

Składniki ananasa mają właściwości przeciwzakrzepowe, czyli poprawiają kondycję naszego układu krwionośnego. Dzięki temu obniża on ciśnienie krwi i nie powstają wszelkiego rodzaju zatory w naczyniach krwionośnych. Warto zwrócić uwagę, że znacznie wpływa na odporność Twojego organizmu. 100g tego owocu zawiera 48 mg witaminy C, czyli jest to 80% dziennej dawki tej substancji.

Jeżeli chodzi o odchudzanie, bromelaina przyśpiesza przemianę materii, a oprócz tego oczyszcza Twój organizm i usuwa nadmiar płynów. W ananasie dodatkowo znajdują się pektyny, czyli błonnik pokarmowy. Dzięki temu czujesz się najedzony przez dłuższy czas i nie sięgasz po jedzenie. Warto zwrócić uwagę, że ananas powinien być świeży i dojrzały. Te z puszki to są niepotrzebne kalorie, natomiast gdy jest niedojrzały zakwasza Twój organizm.

Osoby, mające alergię na seler, marchew, pszenicę, pyłki traw mogą również mieć alergię na bromelainę, która zawiera ananas. Dlatego takie osoby, nie mogą jeść ananasa! Może być z tego więcej kłopotów niż pożytku. Tak samo, gdy zmagasz się z problemami wątrobowymi, czy nerek lub masz zakwaszony organizm, odpuść sobie ten owoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *