Kategorie
Porady

Jak pozbyć się kamienia z czajnika

Kamień jest osadem powstającym podczas gotowania wody, wewnątrz czajnika osadza się węglan wapnia. Jest to nierozpuszczalny w wodzie osad i dosyć ciężko go usunąć. Chyba nikt z nas od razu nie będzie kupował nowego czajnika, tylko będzie próbował usunąć zalegającą substancję. W tym artykule przedstawię kilka sposobów na wyczyszczenie naszego czajnika i pozbycie się osadu na długi czas.

Pierwszą metodą jest napełnienie naszego czajnika wodą pomieszaną z octem w proporcjach 1:1. Po wlaniu roztworu, gotujemy go. Po wykonanej czynności czekamy aż mieszanina ostygnie i następnie wylewamy wodę. Po zalegającym kamieniu nie powinno być ani śladu. Dobrze jest dokładnie wypłukać czajnik i przetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki. By całkowicie pozbyć się resztek octu i jego zapachu, zalewamy czajnik wodą i gotujemy. Taką czynność powtarzamy mniej więcej 5 razy.

Cytryna – znana jest ze swoich właściwości jako środek czyszczący. Można ja używać do pozbycia się kamienia w łazience, prysznicu lub zlewie. To czy można jej użyć, by pozbyć się osadu z czajnika? Pewnie, że tak. Wystarczy zakupić kwasek cytrynowy, dodać odrobinę wody, wlać do czajnika i zagotować. Jeżeli mamy pod ręką cytrynę, to możemy wycisnąć z niej sok do wnętrza czajnika, zalać wodą i zagotować. Zalegająca substancja powinna całkowicie zniknąć, lecz warto dodatkowo wyczyścić dno czajnika używając wilgotnej szmatki (należy pamiętać, by dno było zimne).

Do wyczyszczenia czajnika możemy wykorzystać równie dobrze sodę oczyszczoną. Wsypujemy kilka łyżek stołowych proszku i zostawiamy na mniej więcej godzinę, po usunięciu proszku, dokładnie myjemy czajnik.

Jak już wyczyścimy dobrze nasz czajnik, warto zapamiętać kilka rzeczy, by przedłużyć jego użyteczność. Starajmy zawsze się zostawiać pusty czajnik, wszelką wodę należy z niego wylać. Kamienia trzeba pozbywać się średnio raz w miesiącu. Gdy nie używamy czajnika, lepiej wytrzyjmy go do sucha. Czyszcząc regularnie czajnik z osadu, oszczędzamy pieniędzy. Gdy na dnie czajnika zalega osad w postaci kamienia, potrzeba więcej energii, by wodę doprowadzić do wrzenia. Warto zwrócić uwagę na ilość wody jaką się gotuje. Nie ma sensu nastawiać całego czajnika, jak robimy tylko jedną herbatę, zaoszczędzimy przy tym czas i energię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *