Kategorie
Porady

Kilka sposobów na szybkie wybielanie ubrań

Kupując białe ubrania, często spodziewamy się, że z biegiem czasu będą szarzeć. Nawet gdy staramy się oddzielać ubrania białe od kolorowych, stosując odpowiednie proszki do prania, koncentraty, wybielacze i tak w końcowym efekcie nasze ubrania szarzeją. Przyczyny tego zjawiska są następujące: kiepskiej jakości proszek do prania, kamień osiadający się w bębnie pralki, twarda woda, nasze ubrania mają kolorowe elementy, które farbują. By unikną ć szarzenia ubrań, należy zastosować następujące porady.

Przede wszystkim musimy utrzymywać nasza pralkę w odpowiedniej czystości. Jeżeli na bębnie osadza się kamień, przy kolejnych praniach będzie on osadzał się na ubraniach. Zaleca się, by wymienić proszek do prania na żel (nie zostawia on po sobie żadnych śladów). Białych tkanin nie wolno prać w temperaturze przekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Dodatkowo do prania możemy dorzucać chusteczki absorbujące kolor, zapobiega to farbowaniu i szarzeniu białych ubrań. Warto zauważyć, że proszki do białych ubrań są przeznaczone wyłącznie do ubrań z czystej bawełny lub lnu, powodując utratę bieli, przez elementy naszej garderoby wykonane z materiałów syntetycznych. Dlatego warto zwracać uwagę, z jakiego materiału wykonane jest ubranie. Jeżeli zauważymy dodatek włókien syntetycznych, należy korzystać z proszku do ubrań kolorowych. Dosypywanie kilku łyżeczek sody oczyszczonej obniża twardość wody i wspomaga używane przez nas środki piorące.

Kiedy chcemy, by nasze ubrania odzyskały dawną biel, możemy wykorzystać sok z cytryny, ocet winny (należy szklankę bezpośrednio wlać do bębna z pralki) lub sody oczyszczonej, bądź proszku do pieczenia (mieszamy z proszkiem do prania lub wsypujemy bezpośrednio do bębna). Ubrania, które są całkowicie białe, najlepiej przed praniem namoczyć w roztworze wody utlenionej (jedna łyżeczka wody utlenionej na trzy litry wody).

Delikatne ubrania najlepiej prać ręcznie, korzystając z proszku do pieczenia, sody i delikatnego środka piorącego, np. szare mydło. Możemy wykorzystać również skorupki od jaja (należy je umieścić w woreczku i włożyć do bębna pralki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *