Kategorie
Porady Zdrowie

Jak wypić dużo i nie mieć kaca?

Często po dosyć ostro zakrapianej imprezie budzimy się z myślą „już nigdy więcej nie tknę alkoholu”. Boli nas mocno głowa, mięsnie, zbiera nam się na wymioty, doskwiera nam brak apetytu. Jest kilka sposobów aby temu zaradzić.

Warto jest zapobiegać samej możliwości kaca. Jeżeli wyobrazimy sobie najgorszego kaca w życiu, może będziemy mniej pić. Przede wszystkim nie wolno nam pić na pusty żołądek. Im więcej zjemy, tym dłużej alkohol pozostanie w żołądku i ulegnie lepszemu rozłożeniu. Jeżeli mamy możliwość, to pijmy jasne alkohole, im ciemniejszy alkohol tym większy ból głowy (odpowiedzialna jest za to mała ilość alkoholu metylowego). W trakcie imprezy, oprócz alkoholu warto pić dużo wody oraz soków (spowoduje to mniejsze odwodnienie następnego dnia).

Należy zwrócić uwagę jak śpimy, najlepiej jest położyć się na brzuchu, bowiem wielu ludzi zmarło na wskutek zachłyśnięcia się wymiocinami. Kładąc się na bok lub brzuch, zmniejszamy ryzyko uduszenia się.

Nie wolno nam dopuścić do odwodnienia organizmu, alkohol ma działanie diuretyczne. Po nadużywaniu alkoholu obowiązkowo trzeba uzupełnić płyny. Po powrocie z imprezy warto napić się wody mineralnej lub soku pomarańczowego. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, zaraz po przebudzeniu należy wypić wodę mineralną, żeby nie drażnić żołądka. Dosyć dobrym rozwiązaniem są napoje izotoniczne, bowiem przywracają one szybko równowagę elektrolityczną. Tuż po przebudzeniu nie wolno łapczywie pić wody, ponieważ może to spowodować niechciane nudności.

Zbyt duża ilość alkoholu w naszym organizmie może prowadzić do niedoboru cukrów czyli hipoglikemii. Glukoza jest podstawowym cukrem, dzięki któremu nasz mózg pracuje. Niedomiar tego cukru skutkuje drżeniem rąk, zmęczeniem oraz niską koncentracją. Warto po przebudzeniu uzupełnić poziom cukrów herbatą z miodem lub sokiem pomidorowym.

W zminimalizowaniu bólu głowy mogą nam pomóc odpowiednie tabletki. Jeżeli ktoś ma problem z połknięciem medykamentów (co zdarza się po alkoholu), należy sięgnąć po rozpuszczalne leki typu ibuprofen lub aspiryna (niewskazany jest paracetamol, ponieważ dodatkowo obciąża wątrobę).

Kiedy już uzupełnimy płyny w organizmie i opanujemy nękające nas nudności czas na posiłek. Dobrym pomysłem jest rosół lub jajecznica. Ważne jest aby posiłek był odpowiednio słony, pozwoli to zatrzymać wodę w organizmie. Aby szybko pozbyć się odoru alkoholowego, należy wypić dwie szklanki soku grejpfrutowego (owoc ten zawiera enzymy wspomagające wątrobę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *