Kategorie
Porady

10 różnić między prawdziwą a toksyczną przyjaźnią

Każdy z nas ma tego jednego przyjaciela, który jest zły, trochę zazdrosny, nieco zarozumiały i nigdy się nie cieszy z twojego szczęścia. Zwykle tłumaczymy sobie, że taki jest jego charakter i tyle. Jednak zastanawialiście się czy jest on prawdziwym przyjacielem dla ciebie? Z takimi ludźmi nie ma sensu utrzymywać kontaktu, ponieważ tylko się przez nich smucimy. Dlatego dzisiaj dzielę się z wami dziesięcioma punktami, które przedstawiają różnice pomiędzy dobrymi przyjaciółmi, a tymi toksycznymi.

  1. Prawdziwy przyjaciel: cieszy się z twojego szczęścia. Jest dumny z twoich osiągnięć. Motywuje cię do dalszej pracy. Toksyczny przyjaciel: jest zazdrosny o twoje osiągnięcia. Sam chciałby być na twoim miejscu. Nie potrafi się cieszyć razem z tobą.
  2. Prawdziwy przyjaciel: darzy szacunkiem ciebie oraz twoją przyjaźń. Troszczy się o wasze wspólne dobro. Toksyczny przyjaciel: łatwo traci panowanie nad sobą. Nie okazuje ci szacunku. Nie daje ci do zrozumienia, że jesteś dla niego ważny.
  3. Prawdziwy przyjaciel: cieszy się, że masz inną opinię niż on. Szanuje cię. Lubi się wdawać z tobą w dyskusje o różnych poglądach. Toksyczny przyjaciel: liczy się tylko jego zdanie. Zależy mu tylko na wygraniu kłótni. Nie szanuje tego, że masz inną opinię niż on.
  1. Prawdziwy przyjaciel: rozumie, że czasem potrzebujesz chwili spokoju i chcesz spędzić chwile sam na sam ze sobą. Toksyczny przyjaciel: na siłę próbuje zająć twój czas. Liczą się tylko jego potrzeby.
  2. Prawdziwy przyjaciel: jest troskliwy i empatyczny. Toksyczny przyjaciel: potrafi tylko cię krytykować i oceniać.
  3. Prawdziwy przyjaciel: wierzy w to co mówisz i ci ufa. Nie podważa twojego zdania, ponieważ wie, że mówisz prawdę. Toksyczny przyjaciel: potrafi tylko wątpić we wszystko, co mówisz. Nie okazuje ci zaufania.
  4. Prawdziwy przyjaciel: akceptuje cię takiego, jaki jesteś. W końcu za to cię polubił. Toksyczny przyjaciel: na siłę próbuje cię zmienić. Chce cię kontrolować. Denerwuje go twoje zachowanie i charakter, więc chce to zmienić.
  5. Prawdziwy przyjaciel: dzwoni do ciebie, ponieważ się za tobą stęsknił. Chce z tobą porozmawiać, bo mu tego brakuje. Toksyczny przyjaciel: potrafi do ciebie zadzwonić tylko wtedy, gdy potrzebuje twojej pomocy. Nigdy nie dzwoni bezinteresownie.
  1. Prawdziwy przyjaciel: trzyma twoje sekrety w tajemnicy. Pokazuje ci, że możesz mu zaufać. Toksyczny przyjaciel: bez oporów wyjawia twoje tajemnice. Mówi to, czego nie powinien.
  2. Prawdziwy przyjaciel: wie, że każdy ma swoich przyjaciół i nie osądza cię za to. Szanuje ich, tak samo jak ciebie. Toksyczny przyjaciel: nie lubi twoich pozostałych przyjaciół i bez skrupułów to okazuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *