Kategorie
Zdrowie

8 porannych nawyków, które powinniśmy przestać robić raz na zawsze

Stare nawyki obumierają, dlatego robimy pewne rzeczy, nawet nie myśląc o tym, jak bardzo są szkodliwe – zwłaszcza rano, kiedy nie mamy czasu. Czy pijesz filiżankę kawy każdego ranka lub jesz płatki śniadaniowe na mleku? To może nie być najlepszy sposób na rozpoczęcie poranka.

Dzisiaj przedstawiam wam 8 rzeczy, które wielu z nas robi każdego ranka, a które są dla nas szkodliwe. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak dobrze rozpocząć dzień.

1. Nie zaczynanie dnia z prysznicem

Każdego dnia napotykamy na szereg pytań, na które jesteśmy zmuszeni odpowiadać przez cały dzień. Według lekarza z Harvardu poranny prysznic ułatwia nam szukanie rozwiązań, ponieważ pomaga mózgowi stać się aktywnym i rzadziej się rozpraszać przez czynniki zewnętrzne. Prysznic pozwala mózgowi generować nowe i niezwykłe pomysły. Dlatego nie powinieneś nigdy przegapić okazji, aby wziąć prysznic, gdy się obudzisz.

2. Jedzenie płatków zbożowych

Zwykła porcja płatków zbożowych (50 gramów) zawiera około 4 łyżki cukru. Dużo cukru rano powoduje infuzję insuliny do krwi, a gdy efekt osłabnie, stajesz się zmęczony i wyczerpany. Mleko, jogurt i świeże owoce po dodaniu do płatków są również niezdrowe do jedzenia rano, więc najlepiej trzymać się z dala od nich.

Słynny dietetyk Chelsey Amer powiedział niedawno, że rano zdrowiej jeść kawałek pizzy niż miskę płatków zbożowych. Pizza zawiera białka, tłuszcze i węglowodany, dzięki czemu jest zbilansowanym śniadaniem. Należy jednak pamiętać, aby nie jeść więcej niż jednego kawałka.

Oprócz pizzy można zjeść jajecznicę, twaróg lub mięso, które nie zawiera zbyt dużo tłuszczu.

3. Gorące prysznice

Ponieważ gorąca woda działa odprężająco, poranny gorący prysznic sprawi, że zechcesz wczołgać się z powrotem do łóżka. Branie zimnych porannych pryszniców ma kilka zalet. Pomaga poczuć się odświeżonym, stymuluje aktywność mózgu i sprawia, że układ odpornościowy pracuje lepiej. Zimna woda, w przeciwieństwie do gorącej wody, nie wysusza skóry, a zdaniem naukowców ludzie, którzy regularnie biorą zimne prysznice, mogą stracić około 9 kilogramów rocznie.

4. Mycie zębów po jedzeniu

Po zjedzeniu pokarmu szkliwo na zębach staje się podatne na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli spożyłeś owoce, cytrusy lub napoje alkoholowe (dlatego, że zawierają kwas cytrynowy i kwas fosforowy). Zamiast tego należy umyć usta wodą i usunąć resztki jedzenia przy pomocy nici dentystycznej. Spróbuj myć zęby 30 minut po posiłku.

5. Sprawdzanie telefonu przez długi czas

Media społecznościowe to główny powód, dla którego tak wielu ludzi loguje się rano do swoich telefonów. Sposób, w jaki spędzamy dzień, zależy od tego, jak spędzamy poranek. Mając to na uwadze, przestań marnować czas na sprawdzanie życia innych, czytając ich komentarze i opinie, a zamiast tego zajmij się sobą! To samo dotyczy sprawdzania poczty e-mail, ponieważ może to wydłużyć dzień w pracy. Lepiej włącz ulubioną muzykę, spędź czas z ludźmi, których kochasz, lub ugotuj smaczne i zdrowe śniadanie.

6. Ścielenie łóżka

Kiedy ścielisz łóżko zaraz po wstaniu, tworzysz dobre środowisko dla roztoczy, ponieważ wilgoć, którą twoje ciało pozostawiło na pościeli w nocy, nie ma szansy na wyparowanie. Naukowcy zalecają całkowite przesunięcie kołdy z materaca po obudzeniu się, aby roztocze się nie pojawiły.

7. Marnowanie czasu na wybranie stroju

Czy kiedykolwiek spędzałeś godziny rano zadając sobie pytanie: „Co powinienem założyć?” Rano jest wystarczająco dużo chaosu, na który nie masz czasu, więc nie pogarszaj sytuacji, szukając ubrań. Aby ułatwić wybór, zmniejsz różnorodność ubrań, które masz w szafie. Steve Jobs z Apple nosił legendarną kombinację dżinsów i czarnej koszuli, nie dlatego, że oszczędzał pieniądze, ale dlatego, że wiedział, że jego czas jest cenny.

Zrób specjalny obszar w swojej szafie, w którym wkładasz tylko ubrania, które nosisz do pracy. Regularnie sprawdzaj swoją garderobę i pozbywaj się rzeczy, których już nie nosisz. Przechowuj ubrania, które są poza sezonem, również w innym miejscu.

8. Wypij czarną kawę

Czarna kawa zaraz po przebudzeniu powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co prowadzi do niepokoju. A jeśli pijesz kawę, kiedy jesteś głodny, możesz dostać zapalenie żołądka. Badania pokazują, że najlepszy czas na wypicie pierwszej filiżanki kawy to trzy lub cztery godziny po przebudzeniu. Jeśli jednak nie możesz się oprzeć porannej kawie, dodaj do niej trochę mleka lub śmietany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *