Kategorie
Zdrowie

Najczęstsze objawy, po których rozpoznasz raka szyjki macicy

Na choroby nowotworowe choruje coraz większa liczba osób. Prawdopodobnie jest to spowodowane przez środowisko, które nas otacza. Zanieczyszczenia często powodują szybsze namnażanie się komórek nowotworowych. Wczesna diagnoza pozwala niemal w 100% na pozbycie się choroby. Co zrobić, by szybko wykryć raka? Jakie są najczęstsze objawy? Czy geny mają również coś z tym wspólnego?

Pamiętaj, by regularnie chodzić na wizyty do lekarza, zwłaszcza by poddawać się badaniom usg i mammograficznym piersi, które są bardzo przydatne w profilaktyce nowotworów piersi. Profilaktyczne badania mammograficzne przeprowadzane są bezpłatnie wśród: ubezpieczonych kobiet; w wieku 50 – 69 lat. W przypadku raka szyjki macicy niezbędne jest badanie ginekologiczne oraz wykonywanie cytologii. Program profilaktyki raka szyjki macicy jest przeznaczony dla Kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Jeżeli wiesz, że wcześniej w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka jesteś w grupie podwyższonego ryzyka i baczniej powinnaś zwracać uwagę na różnego rodzaju objawy.

Również nas styl życia ma wpływ na rozwój chorób nowotworowych. Niekorzystnie wpływa na to rozwiązły tryb życia, palenie tytoniu, czy też przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jeśli chodzi o objawy, to zwróć uwagę na to jakiego koloru jest wydzielina z pochwy oraz czy ma ona jakiś zapach. Wszelkie zmiany z tym związane nie mogą być ignorowane i wymagają wizyty u lekarza. Nie bądź obojętna! Zwłaszcza zaniepokoić Cię powinny krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Należy zwrócić także uwagę na wszelkie krwawienia między miesiączkowe, czy też krwawienia występujące podczas stosunku. Naciekanie na pęcherz moczowy lub moczowody może dawać objawy z układu moczowego.

Dodatkowo wszelkiego rodzaju nasilające się bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej mogą również być powiązane z rakiem szyjki macicy, więc najważniejsze jest regularne chodzenie do lekarza, by niczego nie przeoczyć i szybko zacząć się leczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *