Kategorie
Uroda Zdrowie

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Opalone ciało wygląda pięknie, lecz nie możemy zapominać, że piękna opalenizna może łatwo się przekształcić w zniszczoną skórę. Słońce wysusza, więc należy dbać o to, by skóra była odpowiednio nawilżona. Dzięki temu pozostanie piękna i promienna.

Powszechnie wiadomo, że promieniowanie słoneczne jest niezbędne do produkcji witaminy D. Jednak nadmiar słońca może nam zaszkodzić. Ważne jest, by podczas urlopu odpowiednio zadbać o skórę. Czasami nie wystarczą kremy z wysokim filtrem. Ważna jest również właściwa pielęgnacja po opalaniu. Nie powinno się doprowadzać do przesuszenia skóry. Długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych przede wszystkim wysusza naskórek. Dochodzi do nadmiernego zagęszczenia płynów wewnątrzkomórkowych i zalegania substancji szkodliwych, co z kolei może przyspieszyć starzenie się skóry. Przesuszona skóra traci funkcje ochronne i staje się bardziej narażona na drobnoustroje, alergeny i  stany zapalne. Opalanie może się również skończyć poparzeniem słonecznym. Nie należy także zapominać, że zbyt częste i niewłaściwe opalanie grozi czerniakiem, czyli złośliwym nowotworem skóry.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu? Należy zaopatrzyć się w dobre kosmetyki po opalaniu (after sun). Najlepiej szukać produktów wzbogaconych o witaminy, np. A, C, E. Na szczęście na rynku mamy szeroką gamę preparatów o właściwościach chłodzących, kojących, nawilżających oraz utrwalających opaleniznę. Ważne jest, by używać takich kosmetyków codziennie, nawet w trakcie przebywania na plaży. Balsam po opalaniu nawilży i ukoi spaloną słońcem skórę. Po powrocie z plaży należy wziąć ciepły prysznic i spłukać resztki piasku, osuszyć ciało, a następnie nałożyć balsam. Szczególnie dokładnie należy posmarować plecy i dekolt, gdyż to one są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Jeśli skóra po plaży jest zaczerwieniona, idealny będzie preparat o działaniu chłodząco-kojącym. Gdy podrażnienia są mniejsze, wystarczy czasami kosmetyk silnie nawilżający. Nie zapomnijmy więc o takich kosmetykach podczas wakacyjnych podróży.

Poniżej podajemy przykładowe kosmetyki, które powinny znaleźć się w naszej walizce:
1. Chłodzący balsam po opalaniu dla skóry wrażliwej DERMEDICA (ok. 25zł)
2. Chłodzące mleczko po opalaniu z wapniem ZIAJA (ok. 9zł)
3. Balsam nawilżający, pogłębiający opaleniznę BIELENDA (ok. 18zł)
4. Odświeżający żel z serii Solar Expertise, L’Oréal (ok. 35 zł)
5. Preparat po przedawkowaniu słońca, Eris, ok. 17 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *