Kategorie
Ciekawostki

4 szokujące fakty o dietetycznych napojach i aspartamie

Czy dietetyczny napój gazowany jest zdrowszy od tego zwykłego? Oczywiście, że nie! Lecz zawiera on w sobie więcej cukru. Czym jest więc zastąpiony ów cukier w dietetycznym napoju gazowanym? Z pewnością są to wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, które przyczyniają się do nieprawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednym z nich jest aspartam, który wywołuje wiele niedogodnych nam dolegliwości. Zatem co znajduje się w dietetycznych napojach gazowanych i jakie skutki mogą one wywołać?

Mimo iż napój jest dietetyczny i tak będziemy przybierać na wadze, gdy będziemy go pić. Wartość kaloryczna jest niby mniejsza, lecz substancje w nich zawarte powodują przyrost tkanki tłuszczowej, dlatego lepiej w ogóle wyeliminować i napoje gazowane zwykłe i te dietetyczne.

Substancje zawarte w dietetycznych napojach zazwyczaj przyczyniają się do większej ochoty na cukier przez nas samych. Niby w samym napoju jest jego mniej, ale co z tego jak nie możemy wytrzymać i musimy zjeść coś słodkiego. Dzieje się tak przez zawarte w tych napojach słodziki, które mają na celu pobudzić receptory słodkiego smaku.

Aspartam wywołuje wiele efektów ubocznych i może być przyczyną wielu chorób naszego organizmu. Gdzie on się znajduje? Przede wszystkim w dietetycznych napojach gazowanych. Gdy więcej ich pijemy możemy od razu nastawić się na bóle głowy, gorszą pamięć a nawet nudności. Złe samopoczucie również jest wywołane tym składnikiem. Ponadto, osoby pijące wiele napojów dietetycznych mogą być bardziej podatne na wszelkiego rodzaju leki czy nawet depresję. Nie brzmi to zbyt fajnie, co nie? Aspartam podczas momentu gdy jest w naszym organizmie ulega rozpadowi to dwóch innych toksycznych związków jakimi są formaldehyd i diketopiperyzyna.

Oprócz tego w wielu napojach gazowanych jest zawarty kwas fosforowy, który przyczynia się do osteoporozy a ona z kolei powoduje, ze mamy słabsze kości. Osoby pijące dietetyczne napoje gazowane mają mniejszą przyswajalność wapnia. Dlatego warto wyeliminować te napoje ze swojej codziennej diety i pić po prostu wodę. Ostatnimi czasy naukowcy publikują badania, które mówią o większej liczbie chorób układu krążenia wśród osób o zwiększonym spożyciu napojów gazowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *