Kategorie
Porady

Skuteczne sposoby na przypalone żelazko

Żelazko to jeden z najpopularniejszych sprzętów domowych, lecz wiele osób dalej nie wie jak dobrze je wyczyścić. Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa trzeba poczekać aż osiągnie temperaturę pokojową i dopiero wtedy rozpocząć czyszczenie.

W przypadku, gdy do żelazka przywrze woskowa substancja, należy ustawić możliwie najwyższą temperaturę i prasować gazetę do momentu, aż osad po prostu nie zniknie. Natomiast gdy mamy do czynienia z substancją oleistą, przecieramy suchą a przede wszystkim zimną płytę żelazka amoniakiem. Po wykonanej czynności przepłukujemy je wodą. Po osadzie nie powinno być najmniejszego śladu.

Często używanym środkiem czyszczącym w domowym zaciszu jest ocet. Wystarczy nałożyć odrobinę na bawełniana ściereczkę i energicznie wycierać płytę żelazka. Gdy to okaże się nieskuteczne, warto dodać do octu odrobinę sody oczyszczonej i postępować dokładnie tak samo jak w przypadku samego octu. Używamy go również, gdy chcemy wyczyścić zbiornik na wodę. Wlewamy do niego roztwór składający się z octu i wody w proporcjach 1:1. Następnie włączamy żelazko i czekamy aż spokojnie będzie parować przez mniej więcej 5 minut. Po upływie założonego czasu czekamy aż wyschnie i usuwamy miksturę. Powtarzamy tą samą czynność jeszcze raz, tylko korzystamy z samej wody. Pozwoli nam to usunąć całkowicie ocet ze zbiorniczka na wodę. Prasując z octem możemy zniszczyć ubrania!

Do usuwania brudu, który nagromadził się w otworach warto wykorzystać patyczki do uszu i delikatnie usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Używając noża, możemy porysować płytę żelazka i może okazać się, że będziemy musieli zakupić nowe urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *