Kategorie
Zdrowie

8 poważnych chorób, które są sygnalizowane przez zmiany na skórze

Problemy zdrowotne można łatwo rozpoznać po naszym wyglądzie, a nasza skóra jest jednym z głównych wskaźników. Dlatego tak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sygnałów, które nasza skóra może nam wysyłać. Dzisiaj zestawiam najczęstsze problemy skórne, które mogą pojawić się, jeśli coś jest nie tak w twoim organiźmie.

1. Ciemne plamy

Ciemne plamy, które nagle pojawiły się na skórze, mogą być objawem niewydolności nadnerczy lub choroby Addisona.

Ludzie z tą chorobą mogą odczuwać ból mięśni oraz stawów i tracą apetyt. Mają niskie ciśnienie krwi i niski poziom cukru we krwi. Wszystkie te objawy mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli je masz, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

2. Wysypki

Wszelkie nagłe wysypki na skórze pokazują, że coś jest nie tak z twoim ciałem. Może to być alergia na żywność, chemikalia, leki, a nawet może oznaczać chorobę zakaźną, taką jak ospa wietrzna.

W każdym razie lepiej jest zwrócić się do lekarza, ponieważ reakcje alergiczne mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak zespół Stevensa-Johnsona lub zespół Lyella. Z drugiej strony ospa wietrzna może powodować komplikacje, zwłaszcza u dorosłych.

3. Białe łaty

Choroba, w której skóra traci pigmentację, nazywana jest bielactwem. Rozwija się, gdy komórki zwane melanocytami są zabijane przez układ odpornościowy organizmu, powodując, że obszar skóry staje się biały, ponieważ komórki nie wytwarzają już pigmentu.

Bielactwo może być konsekwencją niewydolności nadnerczy. Lepiej umówić się na wizytę u endokrynologa lub dermatologa.

4. Nadmierne pocenie się

Jeśli znajdujesz się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o optymalnej temperaturze i nie denerwujesz się, nie powinieneś się pocić, jak podczas dużego wysiłku fizycznego.

Przyczyną nadmiernej potliwości może być choroba Gravesa-Basedowa, choroba autoimmunologiczna, która dotyka tarczycy. W konsekwencji skóra staje się cieńsza i stale swędzi. Jeśli przydarzy ci się coś podobnego, jak najszybciej udaj się do lekarza.

5. Duża liczba nowych znamion i pieprzyków

Istnieje wiele powodów, dla których pieprzyki mogą pojawić się na skórze. Jednym z głównych jest dziedziczność. Jeśli twoi rodzice mają dużo znamion to też możesz je mieć. Innymi przyczynami może być nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe lub brak równowagi hormonalnej.

W większości przypadków znamiona są nieszkodliwe. Ale jeśli ich liczba gwałtownie rośnie, są bolesne lub zmieniają kolor i rozmiar, jest to powód do wizyty u lekarza.

6. Łuszczenie

Przyczyną łuszczenia się może być niedobór witamin, brak równowagi hormonalnej, reakcja alergiczna, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca i kilka innych chorób.

Kiedy łuszczenie jest intensywne i towarzyszą mu inne objawy, może być oznaką poważnej choroby. Ale nawet jeśli tak nie jest, warto i tak odwiedzić lekarza.

7. Obrzęki

Jeśli codziennie masz obrzęki, warto udać się do endokrynologa, ponieważ może to być objaw niedoczynności tarczycy.

Ten stan może wystąpić, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Tej chorobie mogą towarzyszyć następujące objawy: suchość skóry, obrzęki twarzy i kończyn, wypadanie włosów, kruche paznokcie i przyrost masy ciała. Jeśli je masz, natychmiast udaj się do lekarza.

8. Trądzik, zaskórniki, zatkane pory

Istnieje wiele przyczyn trądziku: zbyt dużo sebum na skórze, który zatyka pory twarzy, zaburzenia równowagi hormonalnej lub problemy z trawieniem.

Trądzik jest zawsze konsekwencją. Oczywiście konieczne jest zapewnienie właściwej pielęgnacji skóry twarzy. Jednak, aby się go pozbyć, powinieneś najpierw znaleźć powód. A może to zrobić tylko specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *