Kategorie
Ciekawostki

Kilka rzeczy, które warto wiedzieć o szczoteczce do zębów

Jesteś osobą mocno przywiązaną do swojej szczoteczki do zębów? A gdybyś dowiedział się, że jest ona doskonałym miejscem dla ponad 100 milionów bakterii, wliczając to gronkowca i E.coli. Takie są wyniki badań naukowców z Menchesteru. Brzmi to dosyć ohydnie, lecz w twoich ustach również znajduje się bardzo wiele bakterii, więc nie ma zbytnio czym się przejmować. Natomiast należy pamiętać i jej regularnej wymianie i odpowiednim czyszczeniu. Jest to bardzo ważny element higieny.

Pożyczanie szczoteczki to bardzo zły pomysł – dlaczego? Codzienna higiena jamy ustnej przy użyciu szczoteczki do zębów, może wpychać bakterie pod dziąsła. Większość ich i tak znajduje się w jamie ustnej, więc gdy korzystamy tylko ze swojej szczoteczki nie jest to poważne zagrożenie. Natomiast, gdy wymieniamy się z kimś szczoteczką, przenosimy jego bakterie, do swojej jamy ustnej. Gdy jesteśmy narażeni na niską odporność, efektem może być infekcja.

Nasza osobista szczoteczka do zębów nie powinna być źródłem infekcji. Zawierają się na niej bakterie, z którymi nasz organizm radzi sobie bez problemu, wystarczy jedynie pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki do zębów.

Z pewnością nie powinniśmy trzymać szczoteczki w pobliżu toalety. W momencie, gdy spłukujesz wodę, bakterie lecą w powietrze i lądują na wszystkim w koło – czyli np. na Twojej szczoteczce do zębów. Najlepiej trzymać ją daleko od WC – wskazane jest zamykanie w szafce. Źródłem bakterii jest nie tylko toaleta, ale pojemnik w jakim trzymamy szczoteczki. Warto zadbać o odpowiednią higienę kubka, gdzie je przetrzymujemy oraz uchwytu do szczoteczki.

Po uprzednim umyciu zębów, również dokładnie myjemy szczoteczkę do zębów. Kiedy mamy zamiar ponownie myć zęby, musimy upewnić się, że szczoteczka jest całkowicie sucha i przechowujemy ją w pojemniku ząbkami do góry. Każdy z domowników powinien trzymać swoje szczoteczki osobno, bowiem gdy są one w ciągłym styku, bakterie mogą przeskakiwać z jednej szczoteczki do drugiej, a co za tym idzie rośnie ryzyko infekcji jamy ustnej.

Szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać mniej więcej co 3 miesiące, ale gdy zobaczymy, że ząbki są zniszczone, również ją wymieniamy. W przypadku szczoteczek elektrycznych, końcówkę zmieniamy z tą samą częstotliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *