Kategorie
Porady

5 domowych sposobów jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów

Trzeba zacząć od tego, co jest źródłem problemu. Może to być słaba wentylacja obuwia, której przyczyną jest materiał z jakiego zostały wykonane buty lub nadmierna potliwość stóp.

Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni z obuwia, należy zapach zneutralizować lub wchłonąć. W tej roli dobrze sprawdza się sucha herbata. Wystarczy umieścić kilka torebek herbaty (może być to ta najtańsza) na noc w butach. Ta metoda pozwala zwalczyć zapach, który pojawił się nagle i nie jest zbyt intensywny.

Równie skutecznym sposobem jest umieszczenie kawałków węgla drzewnego w obuwiu. Może być to węgiel z ogniska lub taki do grilla. Należy go umieścić w woreczku, który jest wykonany z tkaniny. Jest on doskonałym absorberem wszelkich zapachów, lecz trzeba uważać, by nie zabrudził on obuwia od środka (nie można go kruszyć na drobne kawałeczki). Można zastosować również wkładki do butów z węglem aktywnym.

Osoby, które nie mają styczności z węglem, mogą wykorzystać koci żwirek jako idealny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Metoda jest dokładnie taka sama jak w przypadku poprzednich środków. Buty najlepiej umieścić w zamkniętym pudełku z daleka od kotów.

Soda oczyszczona skutecznie usuwa bakterie, odpowiadające za nieprzyjemny zapach obuwia. Można ją dodatkowo zmieszać z ziołami, aby utrzymać stały i przyjemny zapach. Problemem w tym przypadku jest dokładne usunięcie sody, najlepiej jest posłużyć się odkurzaczem. Można też wykorzystać skórkę z cytryny i szałwię. Skórka wydziela przyjemnie pachnący olejek eteryczny. Sucha szałwia natomiast oprócz przyjemnego zapachu ma właściwości bakteriobójcze.

Najważniejsze jest aby często zmieniać obuwie lub właściwa higiena stóp. Jeżeli stopy nie będą zbytnio wydzielać potu, nie będzie nieprzyjemnego zapachu w naszym obuwiu. Do zwalczenia potliwości stóp można wykorzystać kąpiel w roztworze zawierającym sodę oczyszczoną oraz szałwię. Prostym sposobem jest zastosowanie dezodorantu przeznaczonego specjalnie do obuwia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *